Yanlış bildiklerimiz neler !

Kekemelik-yanlış-nefes-alıp-verme-sorunu-değildir”

Yanlış nefes alıp vermek kekemeliğim nedenlerinden biri değil, tam tersine kekemeliğin sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.  Nefes hareketleri (içe veya dişa doğru) bireyin kendi takılmalarını kontrol etmek, yani takılmamak içn geliştirdiği bir davranıştır. Kekemeliğin henüz başlangıcında veya ilerleyen aşamalarında kişi farklı şekillerde nefes alıp verince daha rahat konuştuğunun farkına varınca bunu sürekli yapmaya başlar, ama beynimiz bu davranışı çok hızlı bir şekilde öğrenir ve bu hemen kalıcı hale gelir. Doğal olarak bir süre rahat konuşmakta yardımcı olan bu farklı nefes alıp verme bir süre sonra yardımcı olmaz. Doğru çalışma teknikleriyle bu yanlış davranış tekrar unutturulabilir.

Kekemelik psikolojik sorunların sonucunda ortaya çıkmaz.

Kekemelikten dolayı kişide psikolojik sorunlar meydana gelebilir. Ama kekemelik psikolojik sorunlardan meydan gelir demek, bilimsellikten uzaktır. Çok nadir olarak ileri yetişkin yaşlarda ağır psikolojik veya psikiyatrik rahatsızlıklardan sonra,kekemelik olgusuna rastlanılır. Zaten bunun adıda psikolojik kekemeliktir.Genelde tedavi edilen de kekemelik değil, birincil sorun olan psikolojik veya psikiyatrik rahatsızlıklıktır. Bu sorunların ortadan kalkmasıyla kekemelik kısmen veya tamamen ortadan kaybolabilir.

Kekemelik taklit etmekle meydana gelmez

Bağzı ‘adamların’! takılmaların taklitle ortaya çıkabileciğini söylemesi onların ne kadar bilgisiz ve beceriksiz olduklarını göstermelerinden başka birşey değildir. Bu yüzden sınıfında kekeleyen bir çocuk var diye, çocuğunu okuldan alan, yada takılmaları olan kuzeniyle görüştürmeyen velilerle karşılaşmak çok üzücü.

Kekemelik öğrenilen bir davranış değildir ve taklit etmeyle kekemelik meydana gelmez. Taklit etmeyle başlayan kekemelik en fazla 3-5 gün sürer ve belli bir süre çocuklar bu çok hoşlarına giden durumu kendiliğinden unuturlar.

Elbette ki çocuğunuzda bir yatkınlık varsa bu durumun tetiklenmmesine yardımcı olabilir,amam asla bir neden değildir.

  • Kekemeliğin zeka ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.
  • Solak olma ile kekemelik arasında henüz bir bağlantı saptanamamıştır.
  • Kekemelik bir kişilik sorunu değildir.
  • Kekemelik bir hastalık veya bulaşıcı bir hastalık değildir
  • Kekemelik kötü bir alışkanlıkta değildir.
  • Kekemelik yanlış öğrenilmiş bir konuşma davranışı değildir. Bunu iddia edenlerden uzak durun!
  • Kekeleyen kişiler, istediğiniz kadar kahve ve gazlı içeçekler içebilirsiniz. Bunlar kullanmak kekemeliği arttırmaz. İçmemekte kekemeliğinizin geçmesine yardımcı olmaz. Elbetteki gazlı içecekler içerdikleri şeker ve kafeinden dolayı sağlıklı değildir, ayrı bir konu. Ama kekemelikle bir bağlantısı yok. En doğrusu uzman bir konuşma terapisti ile görüşmek.

Daha ayrıntılı bilgiler için bizimle iletişime geçiniz.